BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI

Każdego roku, we wrześniu, w związku z tematyką bezpieczeństwa,
do naszego Przedszkola zapraszani są ważni goście:
Pan Policjant i Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pasymiu.

W tym roku szkolnym Pan Policjant, nasz Dzielnicowy – Artur Magnuszewski odwiedził przedszkolaków 26 września. Podczas spotkania dzieci utrwaliły zasady ruchu drogowego, ćwiczyły jak przechodzić przez jezdnię i dowiedziały się, w jakich miejscach należy przechodzić przez ulicę. Pan policjant zwrócił uwagę dzieciom, że wieczorem powinny poruszać się po drodze z odblaskami, dzięki którym będą widoczne na jezdni. Jak również zwrócił uwagę dzieci na to, jak powinny zachować się w kontakcie z osobami obcymi. Przedszkolaki mogły zadawać wiele pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.

Podczas wizyty Straży Pożarnej odbył się próbny alarm. Dzięki niemu dzieci poznały drogi ewakuacji z budynku i podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie zagrożenia.

Następnie, podczas spotkania ze Strażakami dzieci oglądały ich ubiór służbowy, zwiedzały samochód strażacki. Maluchy zamieniły się na chwilę w małych strażaków zakładając hełm. Oczywiście Strażacy opowiedzieli dzieciom o bezpiecznym zachowaniu się w przedszkolu i w domu, w kontakcie z prądem, z ogniem, jak również z zagrożeniami związanymi ze wspinaniem się na drzewa.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

29 września w naszym ogrodzie przedszkolnym odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Wspólnie bawiły się wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola. Były zawody z „ziemniakiem w roli głównej”: wyścig z ziemniakiem na tacy, rzut ziemniakiem do celu, „ziemniaczany wąż”. Były również  zabawy ze śpiewem i zabawy integracyjne. Pani Dyrektor – Aniela Maconko, w ramach realizowanej w Przedszkolu Innowacji – „Czy to łąka, czy to las z książką miło płynie czas”, pięknie przeczytała wszystkim wiersz Hanny Łochockiej pt.: „ Co można zrobić z ziemniaka”.

W tym dniu nie zabrakło oczywiście pieczonych ziemniaczków prosto z ogniska, które lekko posolone smakowały lepiej niż niejedna słodkość 🙂

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W dniu 15 września przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”.
W tygodniu poprzedzającym akcję sprzątania, dzieci zostały zapoznane z tematyką dbania o przyrodę. Rozmawiały o konieczności utrzymywania czystości i nie niszczenia środowiska. Dzieci uczyły się także o wykorzystaniu surowców wtórnych i uczyły się segregowania śmieci.

Gdy nadszedł dzień sprzątania, dzieci pełne zapału, zaopatrzone w rękawiczki
i odpowiednie worki ruszyły sprzątać nasz piękny świat. Grupy 5 i 6 – latków sprzątały najbliższą okolicę przedszkola, 3 – 4 – latki sprzątały ogród przedszkolny.

Akcja miała na celu rozbudzenie współodpowiedzialności za porządek
w najbliższym otoczeniu. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem.

PASYMSKIE ZABYTKI

We wrześniu realizowany był blok tematyczny poświęcony poznaniu naszego pięknego Pasymia. W tym celu przedszkolaki wybrały się na spacer poznać najstarsze budynki miasta. W kościele ewangelickim (z drugiej połowy XV wieku) przedszkolaków przywitał Pastor parafii Ewangelicko-Augsburskiej – Witold Twardzik i oprowadził dzieci po świątyni zwracając ich uwagę piękne zabytki znajdujące się wewnątrz kościoła. Opowiedział także ciekawe legendy związane z najstarszą na Mazurach budowlą oraz zagrał utwór na słynnych organach.

Następnie na spacerze przedszkolaki oglądały kościół katolicki, zabytkowe domki przy ulicy Jedności Słowiańskiej, pozostałości po murze obronnym miasta, budynek Domu Dziecka i oczywiście Ratusz. Dzieci spotkała bardzo miła niespodzianka, bo w momencie oglądania Ratusza wyszedł spotkać się z nimi sam Burmistrz naszego miasta – Pan Cezary Łachmański i wręczył najmłodszym upominki.